Advertisement

Rejestr dłużników w praktyce. Skutecznie "naznacza" tych, co nie płacą

Przekleństwo nierzetelnych firm i konsumentów. Blokuje możliwość uzyskania kredytu firmowego, uniemożliwia zakupy na raty, ale też powstrzymuje przed podpisaniem umowy z firmą-krzakiem. Czym jest rejestr dłużników i jak z niego korzystać?

Informacja to klucz do sukcesu. I często wcale nie chodzi o wiedzę, jak lepiej prowadzić działalność, ale z kim nie wchodzić w kontakty biznesowe. Dlaczego? Bo zatory płatnicze, czyli faktury niezapłacone w terminie albo nieopłacone w ogóle, to zabójca polskich firm. Co drugi przedsiębiorca w Polsce ma problem z otrzymaniem płatności. Mikro, małe i średnie firmy często muszą walczyć, by w terminie uzyskać zapłatę za faktury i rachunki. Z badania Keralla Research – wykonanego na zlecenie Grupy BIK wynika, że zdaniem ankietowanych menedżerów sektora MŚP zatory płatnicze są drugą, po nietrafionych inwestycjach, przyczyną bankructw przedsiębiorstw. Ponad 100 mld zł rocznie wynoszą koszty zatorów płatniczych dla polskich firm – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju. O tyle więcej mogłyby zarobić firmy, gdyby ich kontrahenci płacili na czas.

Długie oczekiwanie na płatność i nieustanne telefony do nierzetelnego klienta? Jeśli to twój chleb powszedni, czas działać i skorzystać z rejestrów dłużników. To stamtąd wyciągniesz informacje z kim kontraktu nie podpisywać lub lepiej się zabezpieczyć. Wpisem do rejestru dłużników możesz skutecznie wpływać na nieuczciwych kontrahentów.

*Dlaczego rejestry dłużników są skuteczne *

Na polskim rynku działa kilka biur informacji gospodarczej, które zbierają dane o zaległościach finansowych. Wszystkie przyjmują, przetwarzają i udostępniają informacje gospodarcze*, czyli zaległe od co najmniej 30 dni płatności – powyżej 200 zł dla konsumentów i 500 zł dla firm. Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor ściśle współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej (BIK) i ze Związkiem Banków Polskich (ZBP). W ten sposób dysponuje i udostępnia informacje dotyczące ponad 70 mln informacji gospodarczych o niespłaconym zadłużeniu przedsiębiorców i konsumentów.

Obecność w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor to w zasadzie natychmiastowe powiadomienie banków, pożyczkodawców, firm telekomunikacyjnych, ubezpieczycieli, firm leasingowych oraz innych podmiotów o zaległości finansowej. W tym także kontrahentów, którzy mogą korzystać z aktywnego monitorowania firm, z którymi współpracują. Gdy zaczną się jej problemy z płatnościami, dostaną informację w ciągu kilkunastu sekund. Wówczas wpisany do rejestru dłużnik może mieć problemy z otrzymaniem usług i produktów oferowanych przez firmy i instytucje współpracujące z rejestrem dłużników. W efekcie może nie dostać kredytu lub mieć problem z podpisaniem umowy nawet na telewizję kablową czy telefon. Z kolei przedsiębiorcy będą mieli o wiele większe problemy z podpisaniem nowych kontraktów czy umowy leasingowej.

Jak zniknąć z rejestru dłużników? Spłacić zobowiązanie. I nie ma tu znaczenia przedawnienie długu. Mimo przedawnienia, informacje o zaległości mogą być ujawniane w rejestrze dłużników przez dekadę i podważać wiarygodność wpisanej osoby i firmy.

>> Sprawdź swoją firmę w rejestrze dłużników <<

*Po co przedsiębiorcy wiedza o wiarygodności finansowej kontrahenta? *

By ustrzec się np. firmy-krzaka, która liczy na wyłudzenie pieniędzy. By uniknąć kosztownej inwestycji i kontraktu, który nigdy nie będzie spłacony. Jeżeli o pieniądze zaczniesz się martwić na długo po podpisaniu kontraktu, jest już zdecydowanie za późno.

Jak skorzystać z wiedzy zawartej w rejestrze dłużników? Można użyć do tego platformy Biura Informacji Kredytowej. BIK oferuje usługę Raport o kontrahencie, która umożliwia szybkie sprawdzenie wypłacalności dowolnej firmy. Wystarczy założyć konto firmowe na portalu www.bik.pl. W ten sposób możesz skorzystać ze wszystkich produktów dedykowanych przedsiębiorcom (www.bik.pl/firmy) i poznać status zobowiązań sprawdzanej firmy. Koszt? 24 zł za jeden raport.

Skorzystanie z usług Biura Informacji Kredytowej to działanie prewencyjne. Gdy z raportu dowiesz się, że firma, z którą planujesz podpisać kontrakt, ma problemy z płatnościami i ma długi, to najpewniej zrezygnujesz z jej usług. Ewentualnie w umowach z tym przedsiębiorcą pojawią się przepisy mocniej zabezpieczające twój biznes np. przedpłata.

Jedno konto dla Kowalskiego i jego firmy

Możesz również na bieżąco sprawdzać sytuację finansową swojej firmy. Po co? Bo to dobry sposób, by zweryfikować np. szanse na kredyt. Z analiz BIK wynika, że aż 80 proc. mikroprzedsiębiorców wykorzystuje prywatne kredyty konsumpcyjne oraz kredyty i pożyczki hipoteczne do częściowego finansowania działalności gospodarczej. Dlatego tak ważna jest możliwość sprawdzenia nie tylko siebie jako klienta indywidualnego, ale też firmy, którą reprezentujemy.

Dzięki systemowi BIK jest to możliwe. Konto dla firmy można bowiem założyć wraz z kontem indywidualnym. Wystarczy tylko podać NIP swojej firmy. Po zalogowaniu masz możliwość łatwego przełączania się między profilami – indywidualnym i firmowym. W efekcie można sprawdzić zobowiązania finansowe widoczne w BIK oraz kontrolować rejestr dłużników.

Mając konto firmowe na www.bik.pl, możesz pobrać np. Raport BIK Moja Firma, który pozwala monitorować bieżący stopień spłacenia kredytów. Dlaczego warto to robić przez portal Biura Informacji Kredytowej? Bo w jednym miejscu są wszystkie bankowe zobowiązania. Raport można przedstawiać przyszłym kontrahentom i potwierdzać swoją sytuację biznesową. Jeden raport to koszt 39 zł.

*Informacja gospodarcza – jest to informacja o niespłaconym zobowiązaniu finansowym, którego termin wymagalności (przeterminowania) wynosi co najmniej 30 dni, a kwota zaległości:
• jeżeli dłużnik jest konsumentem – wynosi minimum 200 zł, od terminu zapłaty minęło przynajmniej 30 dni, a na minimum 30 dni przed wpisem zostało wysłane wezwanie do zapłaty;
• jeżeli dłużnik jest przedsiębiorcą – wynosi minimum 500 zł, od terminu zapłaty minęło przynajmniej 30 dni, a minimum 30 dni przed wpisem zostało wysłane wezwanie do zapłaty.
W przypadku przekazywania informacji gospodarczych potwierdzonych tytułem wykonawczym kwota i okres zaległości są bez znaczenia, zarówno w przypadku przedsiębiorców, jak i konsumentów. _
_Należy jedynie pamiętać o wysłaniu wezwania do zapłaty 14 dni przed wpisem dłużnika do Rejestru Dłużników BIG.

Przedsiębiorca może, ale nie musi posiadać tytułu wykonawczego potwierdzającego zobowiązanie. Taki obowiązek jest nałożony przez ustawę tylko na osoby fizyczne (konsumenta).

Mateusz Ratajczak
Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.