Advertisement

Utrata dokumentów lub karty podczas wakacji. Jak uniknąć kłopotów?

Bilety? Są. Aparat fotograficzny? Jest. Krem do opalania? Również. Wyjeżdżając na wakacje warto przewidzieć jeszcze jedną sytuację. Co zrobić, gdy stracimy dokumenty lub karty debetowe lub karty kredytowe?

Wakacje! Piękna plaża, chwila odpoczynku. Beztroski czas. Zanim nastąpi, zadbamy o ubezpieczenie siebie, mieszkania, bagażu. Zapewnimy dobrą opiekę swoim pupilom, żeby nie tęskniły zbyt za nami. Zakręcamy wodę, podlewamy na zapas kwiaty i już. Gotowi na wyjazd! Czyżby?

Niestety niewielu szykuje się na takie przygody jak utrata dokumentów lub kart płatniczych. Dlaczego powinni?

Każdego dnia w Polsce przestępcy próbują wyłudzić 14 kredytów na cudze dane. W ciągu kwartału w ten sposób chcieli wyciągnąć z kieszeni Polaków ponad 99 milionów złotych. A to przecież tylko ujawnione próby wyłudzeń. O części będzie wiadomo dopiero, gdy do poszkodowanych osób zapuka komornik.

Na efekt wakacyjnego rozluźnienia i brak ostrożności czyhają wyspecjalizowani złodzieje tożsamości. Lato w tej branży to szczególnie cenny czas.

>> Zabezpiecz się przed wyłudzeniem na Twoje dane <<

Ważne dokumenty

Dowód osobisty, paszport lub inny dokument tożsamości w rękach złodzieja zwiastują kłopoty. Dokumenty pozwalają na założenie fikcyjnej firmy, zakup drogiego sprzętu na raty, podpisanie umowy, wynajęcie auta lub… wzięcie kredytu. Od kradzieży danych do wyłudzenia pieniędzy na nasze nazwisko naprawdę nie jest daleko.

Efekt? Żmudne starania, by "odkręcić" całą sytuację. Pozbycie się nie swojego zobowiązania lub uniknięcie windykacji wcale nie jest proste. Składanie zeznań na policji, wysyłanie reklamacji – to wszystko trwa. I kosztuje masę nerwów i czasu.

Wniosek? Dokumenty i zawarte na nich dane należy po prostu chronić. Jak? Dowód osobisty i paszport trzymaj zawsze przy sobie. Warto jednak przechowywać je oddzielnie. Nigdy nie zostawiaj dokumentów w hotelowej recepcji, w wypożyczalni sprzętu lub innym miejscu, do którego dostęp mają osoby postronne. Godząc się na to, ryzykujemy utratę naszych danych.

Jednocześnie warto wspomnieć, że już podczas kompletowania kart debetowych i kredytowych na wyjazd należy zachować rozsądek. Z pewnością nie potrzebujemy wszystkich. Jeżeli mamy więcej niż jedną, to zadbajmy o to, by nie były w jednym miejscu. Kradzież portfela oznaczać będzie bowiem finansową katastrofę.

Jakie są najważniejsze dokumenty, które trzeba zastrzec, gdy dojdzie do ich zagubienia lub kradzieży? Dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu w Polsce. Zastrzegać należy także karty płatnicze. Jeżeli stracisz którykolwiek z nich – działaj natychmiast.

*Zastrzec szybko, czyli jak? *

By stało się to szybko, cenne dane można zastrzec zdalnie – przez sieć. W tym celu należy wcześniej założyć konto w portalu Biura Informacji Kredytowej – www.bik.pl. Zastrzec można tylko ten dokument, którego seria i numer są przypisane do tego konta. Zastrzegając dowód osobisty w portalu BIK, zgłaszamy go do Systemu Dokumenty Zastrzeżone prowadzonego przez Związek Banków Polskich. To właśnie ten system jest wykorzystywany przez banki.

Co ważne, zastrzeżenie to usługa bezpłatna, realizowana online. Dzięki temu możemy działać błyskawicznie, wystarczy jedno kliknięcie, a informacja o zastrzeżeniu dowodu w ciągu kilku minut dotrze do wszystkich banków w Polsce. Efekt? Złodziej, który chciał wyłudzić kredyt, zostaje z niczym. Banki nie udzielą kredytu na zastrzeżony dowód.

Jak zastrzec kartę debetową i kartę kredytową? Można to zrobić za pośrednictwem bankowej aplikacji lub specjalnego numeru telefonu +48 828 828 828. Numer jest co prawda zapisany na karcie płatniczej, ale warto wprowadzić go również do pamięci telefonu.

Co ważne, kradzież dokumentu trzeba zawsze zgłosić policji, a w razie utraty dokumentu podczas pobytu za granicą, trzeba zwrócić się o pomoc do najbliższego konsulatu Rzeczpospolitej Polskiej. Bez tego nie będziemy w stanie wrócić do domu. Pracownik konsulatu pomoże przygotować dokument tymczasowy (Emergency Travel Document – ETD), który umożliwi załatwienie niezbędnych spraw i przekroczenie granicy.

Alerty BIK – zabezpieczenie na przyszłość dla konsumenta i dla firmy

Dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed wyłudzeniem kredytu na nasze dane są alerty przygotowane przez Biuro Informacji Kredytowej. Powiadomienia możemy mieć aktywne przez cały rok. Działają siedem dni w tygodniu, przez 24 godziny na dobę.

Mechanizm jest prosty: jeśli staramy się o kredyt lub pożyczkę, to dostaniemy informację w czasie rzeczywistym, od BIK, że instytucja finansowa sprawdza naszą rzetelność i historię płatniczą. Jeżeli jednak właśnie jesteśmy na wakacjach, o kredycie nie słyszeliśmy, a takie powiadomienie otrzymamy, to mamy jak na dłoni informację – dzieje się coś niedobrego.

Alert w takiej sytuacji może świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu na nasze dane osobowe. Dzięki informacji można szybko zareagować i zapobiec wyłudzeniu. Jak? Natychmiast kontaktujemy się z BIK. Konsultant pomoże nam wyjaśnić sprawę, a jeśli faktycznie doszło do próby wyłudzenia – przekaże sprawę do odpowiedniej instytucji finansowej. Możemy też od razu skontaktować się z instytucją finansową, która widnieje w informacji.

Z alertów mogą korzystać również firmy. Jak wskazują eksperci BIK, każda firma jest potencjalnie narażona na wyłudzenia danych, które mogą posłużyć przestępcom.

Warto pamiętać, że dane właściciela firmy są powszechnie dostępne w rejestrach państwowych i rejestrach internetowych. Do podrobienia dowodu osobistego często taki układ wystarcza. Część informacji przestępcy biorą z sieci lub w wyniku ataku hakerskiego. Jednocześnie warto pamiętać, że bardzo często dane osobiste i firmowe się po prostu przenikają. Tak jest przecież w przypadku małych, jednoosobowych działalności gospodarczych. Właściciel to firma, firma to właściciel. Utrata dowodu osobistego może być ogromnym problemem dla działalności. Niektórzy pomyślą o ochronie finansów osobistych, a zapomną o firmowych. Rozwiązanie? Podwójne zabezpieczenie – zarówno alertami dotyczącymi finansów prywatnych, jak i alertami dotyczącymi finansów firmowych.

Mateusz Ratajczak
Udostępnij Tweetnij
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.